Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Futbol Teknik Bilgileri

Futbol yalnızca kitleleri peşinden sürükleyen bir oyun değil, çeşitli teknik ve kurallar doğrultusunda yapılan bir spor dalıdır da aynı zamanda. Bu bilgi ve teknikler okul yada sokaklarda oynanan futboldan çok daha fazlasını içermekte, akademisyen hocalar eşliğinde verilen birer kurs olarak alınınca profesyonelliğe giden adımlar daha hızlı ve net olmaktadır. İşte futbola dair bazı teknik bilgiler;

Ayakdışı Üst Vuruş; Serbest atışlarda yada uzun mesafelerdeki paslaşmalarda tercih edilen bir vuruş sitilidir. Bu vuruş şeklinde ayak sabit, ayak bileği içe doğru dönüktür. Topun ayak ile teması dış üst olduğu için bu ismi alır.

Ayakiçi Üst Vuruş; korner ve serbest atış olarak adlandırılan ve uzun mesafeli paslaşma şeklinde kullanılan ayak stilidir. Topa ayağın üst iç kısmı ile vurulduğu için bu ismi alır. Vücudun üst kısmı topun üzerine doğru hafif meyillidir ve hareket kalça ile dizin birlikte ritmik bir vuruş gerçekleştirmesi esasına dayalıdır.

Vole; Atılan top henüz yere temas etmeden önce ayağın üst kısmı ile kaleye yapılan vuruşun adıdır. Vücudun ağırlığı destek ayak üzerine verilerek, kalça seviyesine gelen topa kalça dönderilerek vurulur.

Şut; Golden hemen önce yapılan vuruşun adıdır. Genellikle golle sonuçlanan bu adım, futbol becerisini en iyi ortaya koyan harekettir. İsabetli ve sert atılan şutlar gole giden en emin yoldur.

Pas; Takım olabilmenin ve nihai başarılı sonuçlara ulaşabilmenin en öncelikli ve etkin vuruş kuralıdır. Pas atma ve paslaşma olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Pas almak ve isabetli bir şekilde pas atmak avantaja ve skora giden en etkili yoldur. Takım olmanın da birinci kuralıdır aynı zamanda. Ayak içi pas ve ayak dışı pas olmak üzere top iki şekilde kontrol edilir.

Kafa Vuruşu; Pek çok amaç için kullanılan ve iyi bir futbolcunun öncelikli olarak beceri edinmesi gereken bir vuruş şeklidir. Hem gol atabilmek, hem yüksekten gelen topları daha kolay kontrol edebilmek hem de takım arkadaşlarına pas atabilmek için etkili bir stil olan kafa vuruşu, başın alın kısım olarak adlandırılan bölgesi ile yapılan bir futbol sitilidir. Kollar yana açılarak vücudun dengesini sağlayıp, boyun bölgesini de sıkı ve dik tutarak yapılan bu vuruş şekli gole ve avantaja ulaşmada oldukça etkindir.

Top Sürme; Ayağınızda bulunan topun kontrolünü kaybetmeden ve rakip oyunculara kaptırmadan küçük adımlarla topa vurarak ilerleme tekniğidir. Drıbling olarak da adlandırılan bu teknik, yakınlarda pas atacak bir takım arkadaşının bulunmadığı, rakip takımdan oyunculara top kaptırmamak ve uzun mesafeleri almak için kullanılır.

Taç Atışı; Oyun esnasında yan oyun alanından dışarı çıkan topun, rakip tarafın futbolcusu tarafından yan çizgiden yine yan alana topu atması olarak bilinir. İsmini oyuncunun topu her iki eli ile başının üzerine kaldırılarak oradan atılmasından almıştır. Durarak yada koşarak iki şekilde kullanılan bu vuruş, vücuttan güç alarak güçlü bir şekilde yapılan fırlatma tekniğine dayalıdır.